Zpráva z XVII. česko-slovenského kongresu mladých ORL

Zpráva z XVII. česko-slovenského kongresu mladých ORL 4.10.2018

(20.-22.9.2018, Horný Smokovec)

Ve dnech 20. - 22.9.2018 se konal již XVII. česko-slovenský kongres mladých otorinolaryngologů. Jedná se o odbornou akci, která je pořádaná ORL lékaři do 35 let každé 2 roky. Místo konání se pravidelně střídá mezi Českou republikou a Slovenskem. Protože poslední setkání proběhlo před 2 lety v Rožnově pod Radhoštěm, letošní kongres byl pořádán lékaři z bratislavské dětské ORL kliniky v Horném Smokovci. Velmi milým překvapením byl opět počet účastníků, kterých přijelo kolem 130, tedy téměř tolik, kolik bylo při akci před 2 roky, a podařilo se tak udržet vysokou účast.

Hlavním cílem tohoto kongresu je umožnit začínajícím lékařům setkat se v ne příliš formálním a stresujícím prostředí a poskytnout tak ideální možnost k přednesení prvního příspěvku a diskusi. Pro letošní ročník byla zvolena nosná témata: "Stridor u dítěte", "Současné možnosti léčby nemocí nosu a vedlejších dutin nosních" a "Kazuistiky komplikací v ORL oblasti". Nechyběla, samozřejmě, také varia. V průběhu kongresu bylo předneseno přes 60 přednášek v 6 moderovaných blocích. Byly prezentovány výsledky studií i zajímavé kazuistiky, zkušenosti klinických i neklinických pracovišť z České republiky i Slovenska. Kvalita odborného programu byla vysoká a nejlepší přednášky byly odměněny odbornými publikacemi. Sborník abstrakt je k dispozici zde.

Odborný program byl v duchu motta kongresu doplněn 9 praktickými instruktážními kurzy a zvanou přednáškou prim. MUDr. Michal Jurovčíka z FN Motol na téma "Tumory krku v dětském věku: diagnostika a léčba".

Společenský program byl také bohatý. Kongres mladých ORL je jedinečnou příležitostí se lépe vzájemně poznat, navázat nová přátelství a kontakty v České republice i na Slovensku. Jsme přesvědčeni, že svůj účel bezesporu splnil. Další setkání proběhne za 2 roky v České republice pod záštitou Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK a FN Motol netypicky ve dnech 12. - 14. BŘEZNA 2020, místo bude upřesněno.

Posledním dnem kongresu ukončili svou činnost v sekci Mladých ORL současný vedoucí sekce Zdeněk Fík a dlouholetý člen Jakub Syrovátka. Oběma patří naše veliké poděkování za odvedenou práci a obětavý přístup k fungování sekce. Novými členy jsou Veronika Bandůrová (FN Motol) a Katarína Jankulová (Benešov). Členy sekce nadále zůstávají Jana Šatanková (Hradec Králové) a Miroslav Veselý (Brno). Novým vedoucím sekce byl zvolen Martin Formánek (Ostrava).

Za Sekci mladých ORL

MUDr. Martin Formánek, Ph.D.
Klinika ORL a chirurgie hlavy a krku FN Ostrava, LF OU OstravaPartner stránek


Významná odborná akce

 • 82. kongres České společnosti otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku ČLS JEP

  82. kongres České společnosti otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku ČLS JEP

  17.6. - 19.6.2020, Praha

 • ORL akademie

  ORL akademie

  9.10. - 10.10.2020, Olomouc

  Univerzita Palackého v Olomouci Velká posluchárna Teoretických ústavů LF Hněvotínská 3

  Chirurgie nedoslýchavosti Dušnost, dušení, zajištění dýchacích cest Poruchy spánku v ORL Onemocnění slinných žláz

Staňte se členem naší společnosti