Zpráva z kurzu FESS a endoskopické chirurgie baze lební

Zpráva z kurzu FESS a endoskopické chirurgie baze lební 23.9.2015

(Olomouc, 10. a 11. září 2015)

Po úspěšném kurzu proběhlém před 2 lety byl ve výše uvedeném termínu pořádán otolaryngologickou klinikou fakultní nemocnice v Olomouci kurz zaměřený na endoskopickou chirurgii paranasálních dutin  s výraznějším apelem směřujícím k oblasti endoskopické chirurgie baze lební, na které se podílí ORL klinika ve spolupráci s neurochirurgickou klinikou již pod dobu 5 let. Během této doby došlo k výraznému rozvoji této metody s uplatněním tzv. čtyřruční endoskopické chirurgie se vzájemným „asistováním“ v dutině nosní a  minimalizací morbidity pacienta. V rámci kurzu byly prezentovány 2 endoskopicky asistované resekce makroadenomu hypofýzy, dále dekomprese orbity, pansinusoperace. Během sdělení byla zdůrazněna potřeba spolupráce mezi těmito dvěma obory, které mohou zkušenosti ze svých disciplín využít ve prospěch pacientů, ale také k rozvoji vlastnímu.

Workshopu se zúčastnilo 25 účastníků z oborů otorinolaryngologie, neurochirurgie, radiodiagnostika, endokrinologie a oftalmologie. Byla přednesena témata týkající se problematiky klinické anatomie PND a baze lební, zobrazovacích metod, pohledy endokrinologa  na komplexní léčbu onemocnění hypofýzy. Přednášky doplnila i kazuistická sdělení a zkušenosti z endoskopické operativy podvěsku mozkového z pohledu neurochirurga. Velmi zajímavá sdělení proběhla na téma endoskopická chirurgie čelních dutin, léčba komplikací funkční endoskopické chirurgie dutin  a chirurgický management epistaxe.  

Společenský večer proběhl v prostorách hostinského pivovaru Moritz, kde měli účastnici možnost navázat další jak odborné, tak společenské a osobní kontakty.

Přínosem kurzu byl především apel na interdisciplinární spolupráci mezi jednotlivými zúčastněnými obory, v níž hlavní roli hraje kooperace mezi rinoendoskopickými chirurgy a neurochirurgy. 

Účastníci workshopu si odnesli spoustu cenných informací, které mohou zužitkovat v praxi.

prim. MUDr. Jiří HozaPartner stránek


Významná odborná akce

 • 82. kongres České společnosti otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku ČLS JEP

  82. kongres České společnosti otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku ČLS JEP

  17.6. - 19.6.2020, Praha

 • ORL akademie

  ORL akademie

  9.10. - 10.10.2020, Olomouc

  Univerzita Palackého v Olomouci Velká posluchárna Teoretických ústavů LF Hněvotínská 3

  Chirurgie nedoslýchavosti Dušnost, dušení, zajištění dýchacích cest Poruchy spánku v ORL Onemocnění slinných žláz

Staňte se členem naší společnosti