Stáž v Brazílii

Stáž v Brazílii 3.4.2014

Je tomu právě rok, kdy jsem strávila 4 měsíce na oddělení Chirurgie hlavy a krku ve městě Chapecó v Brazílii.  Na stáž v Brazílii sem si dělala zálusk již asi 2 roky, kdy mi můj kolega Dr. Plánička prozradil, že má v Brazílii kamaráda, který se onko-chirurgií hlavy a krku zabývá. Tímto lékařem byl Dr. Marco Scirea Tesserolli, sympatický, mladý, ale zkušený a velmi pracovitý lékař.

Zkušenosti s životem v Brazílii jsem v menší míře získala již během svého studia na 3. LF UK, kdy jsem v rámci programu IFMSA absolvovala 2 měsíční stáž na chirurgickém oddělení státní nemocnice ve státě Sao Paulo. Zamilovala jsem si portugalský jazyk, jehož znalost jsem prohloubila v 5. ročníku studia, který jsem strávila v portugalské Coimbře.

Stačilo si s Dr. Marcem vyměnit několik emailů, zažádat o vízum, nastřádat finance, koupit letenku a dobrodružství bylo přede mnou.

Město, ve kterém jsem působila se nacházelo v centru státu Santa Catarina, který se nachází v jižní části země a zdejší kvalita života je považována za jednu z nejvyšších v Brazílii. Většina místních obyvatel je potomky portugalských, italských a německých imigrantů, a tak jsem se cítila téměř jako v Evropě. O svou bezpečnost jsem také neměla strach.

Dr. Marco měl jak svou privátní ambulanci, která tvořila větší část jeho příjmů, tak ambulanci v nemocnici, kam chodily chudí pacienti, kteří si neplatili zdravotní pojištění a tak  se mnohdy k lékařské péči dostali s velkou časovou prodlevou od počátku svých obtíží. Vzhledem ke své znalosti portugalského jazyka jsem neměla problém s pacienty hovořit, odebírat jejich anamnézu a navrhovat další terapeutické řešení, které později Dr. Marco schvaloval. Většinu pracovní doby jsme však trávili na operačním sále, kdy jsem pod jeho vedením operovala tumory štítné žlázy, slinných žlaz, rozsáhlé tumory dutiny ústní, několikrát jsme prováděli glosektomii s následnou rekonstrukční operací volným lalokem za pomoci cévního chirurga. Běžně jsem se domů dostávala kolem 10 hodiny večerní, ale vstřícnost Dr. Marca a jeho touha předávat znalosti byla obdivuhodná.

Všem, kteří se dorozumí portugalsky, můžu tuto stáž doporučit. Bez znalosti tohoto jazyka bych se do ní však nepouštěla, s většinou obyvatel byste se totiž nedomluvili. Jsem velmi ráda, že jsem mohla tuto stáž absolvovat a  chtěla bych tímto poděkovat i svému primáři Dr. Krausovi za to, že mi stáž umožnil. 

MUDr. Vesecká Veronika
Nemocnice Rudolfa a Stefanie BenešovPartner stránek


Významná odborná akce

 • 82. kongres České společnosti otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku ČLS JEP

  82. kongres České společnosti otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku ČLS JEP

  17.6. - 19.6.2020, Praha

 • ORL akademie

  ORL akademie

  9.10. - 10.10.2020, Olomouc

  Univerzita Palackého v Olomouci Velká posluchárna Teoretických ústavů LF Hněvotínská 3

  Chirurgie nedoslýchavosti Dušnost, dušení, zajištění dýchacích cest Poruchy spánku v ORL Onemocnění slinných žláz

Staňte se členem naší společnosti