1st International TransOral Robot Surgery (TORS) Conference, Philadelphia

1st International TransOral Robot Surgery (TORS) Conference, Philadelphia 1.8.2014

Ve dnech 24. a 25.7.2014 se uskutečnila v americké Filadelfii 1. Mezinárodní konference zaměřená na transorální robotickou chirurgii - 1st International TransOral Robot Surgery (TORS) Conference.

Organizátorem akce bylo oddělení ORL a chirurgie hlavy a krku Univerzitní nemocnice v Pensylvanii - Department of Otorhinolaryngology - Head and Neck Surgery, Hospital of the University of Pennsylvania.

Program konference byl velmi nabitý, a proto nepřekvapilo, že registrace účastníků začínala již v 6.30 ráno v moderní budově Smilow Center for Translation Research, která je součástí univerzitního centra pro medicínu Penn Medicine  .

Vlastní přednáškový program otevřeli uvítacím slovem prof. Gregory S. Weinstein a Bert W. O'Malley, Jr., kteří byli zároveň moderátory.

Přes 200 posluchačů z celého světa mohlo sledovat přednášky a praktické demonstrace operací v jak v přednáškovém sále, tak současně na velké projekci promítané do předsálí. Zde se tradičně prezentovali stánky firem, které se podílí technologicky na robotické chirurgii  a současně zde také byla možnost občerstvení, připraveného  v duchu lehké a zdravé stravy.

První den konference byl věnován teoretickým přednáškám, které se zaměřily na problematiku onkologických TORS operací v oblasti kořene jazyka, supraglotis a parafaryngeálního prostoru. Auditoriem velmi očekávaná byla přednáška "otce zakladatele" TORS prof. Weinsteina o přístupu, indikacích a kontraindikacích TORS pojmenovaná: "T Staging is Not Enough: A Reasonable Approach to Understanding Indications and Contraindications for TORS".Se-Heon Kim z korejské university Yonsei demonstroval problematiku TORS pyriformního recesu a  Bert W. O'Malley  přístup TORS k tumorům parafaryngeálního prostoru a baze lební.

TORS

Dr. Mendez poukázal na možnosti TORS pro detekci neznámého primárního tumoru v oblasti hlavy a krku, zejména pak cílené biopsie kořene jazyka a tonzily.

Diskutovaným bodem programu byla také totální laryngektomie s využitím TORS prezentovaná prof. Lawsonem z Belgie.

Doktor Cohen a doktor Holsinger z USA se věnovali problematice HPV, jeho vlivu na vznik tumorů v oblasti orofaryngu  a jejich možnosti řešení pomocí TORS.

Představitelem metody aplikace TORS u syndromu obstrukční spánkové apnoe byl, v České republice známý, prof. Vicini z univerzitní nemocnice ve Forli, Pavia z Itálie, který prezentoval své zkušenosti se spánkovou fibroskopií, resekcí kořene jazyka a epiglotomií.

Mezi přednáškami také došlo na neformální a vřelá setkání autora článku s prof. Weinsteinem a prof. Vicinim, jejichž přátelství se váže k začátkům metody TORS.

TORS

Druhý den sympozia byl zaměřen na "live" ukázky různých operací TORS. Techniky resekcí tumorů v oblasti tonzily, kořene jazyka, supraglotis a parafaryngálního prostoru demonstrovali prof. Weinstein, Lawson a  B. W. O'Malley. Komentování operací v expertním panelu se účastnili Dr. Roberto Araujo Lima, Fernando L. Dias, Mohssen Ansarin a Neils Kokot ze Spojených států.

Oba dva dny perfektně připraveného programu 1. Mezinárodní TORS konference ukázaly mnoho zajímavého ve využití této metody a staly se také díky slunečnému a horkému počasí, které v tu dobu panovalo, nezapomenutelným zážitkem.

MUDr. Karel Sláma jr.Partner stránek


Významná odborná akce

 • 82. kongres České společnosti otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku ČLS JEP

  82. kongres České společnosti otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku ČLS JEP

  17.6. - 19.6.2020, Praha

 • ORL akademie

  ORL akademie

  9.10. - 10.10.2020, Olomouc

  Univerzita Palackého v Olomouci Velká posluchárna Teoretických ústavů LF Hněvotínská 3

  Chirurgie nedoslýchavosti Dušnost, dušení, zajištění dýchacích cest Poruchy spánku v ORL Onemocnění slinných žláz

Staňte se členem naší společnosti